بروجن، شهرک صنعتی خادم القرآنی، شرکت سرو ولتاژ

سینی کابل و اهمیت پنهان آن

سرو ولتاژ، دانش جهانی تولید ایرانی

سینی کابل و اهمیت پنهان آن

عموما وقتی از دور به کارهای مهندسان عمران و برق و مکانیک و … نگاه می کنیم تصور می کنیم که آن ها تنها با ابزارآلات پیشرفته و عجیب و غریب کار می کنند. حتی اگر سیمی در دست مهندس برق ببینم تعجب می کنیم. اما واقعیت این است که جزئیات در دنیای مهندسی به اندازه همان دستگاه آلات بزرگ و سنگین مهم است. جزئیاتی مانند سینی کابل چیزی است که کمتر کسی ممکن است آن را مهم بداند، اما نبودنش می تواند یک پروژه را با شکست فاجعه بار همراه کند.

سینی کابل، همانطور که از نامش پیداست، وسیله ای می باشد که به واسطه آن کابل های برق از نقطه ای به نقطه دیگر روی آن سوار می شوند. البته در مورد کابل های شبکه که به صورت حجیم استفاده می شود نیز می توان از سینی کابل استفاده کرد.

اهمیت اصلی استفاده از سینی کابل در دو موضوع می باشد. اول این که حجم پروژه هرچه بزرگ تر و گسترده تر باشد موضوعی به نام نظم مطرح می شود. دسته بندی درست کابل ها و عبور منظم آن ها از کوتاه ترین و بهترین مسیر در پروژه های بزرگ اهمیت خاصی پیدا می کند. این اهمیت هم از نظر زیبایی و هم از نظر عیب یابی شبکه کابلی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در این چنین مواردی استفاده از سینی کابل بسیار کاربردی و لازم به نظر می رسد. مورد مهم دوم این که همانطور که میدانید هنگام عبور جریان از درون کابل های برق میدان الکتریکی اطراف آن ایجاد می شود، این میدان در صورتی که به درستی کنترل نشود و کابل کشی به شکل غیر اصولی صورت بگیرد، می تواند دستگاه های حساس را اذیت و حتی خراب کند. از این رو استفاده از درست و به جا از سینی کابل می تواند علاوه بر ایجاد زیبایی و نظم در پروژه یک مفهوم امنیتی و پیشگیرانه نیز محسوب شود.

کیفیت در سینی کابل، مهم و حیاتی

همانطور که در بالاتر گفته شده هنگام عبور جریان برق از درون یک کابل، میدان الکتریکی اطراف آن ایجاد می شود. هرچه این جریان شدید تر باشد میدان الکتریکی ایجاد شده قدرتمندتر می شود و اگر کابل های همسو و هم جهت کنار یکدیگر قرار بگیرند این میدان تقویت می شود. از این رو کیفیت سینی کابل ها می تواند نقش اساسی در پروژه را بازی کند. زیرا اگر این سینی ها کمی از خود رسانایی نشان بدهند و یا در میدان الکتریکی بالا دچار شکست شوند، از آن جایی که سینی کابل به تمام نقاط کشیده می شوند، در یک ثانیه تمام واحد دچار نویز و برق گرفتگی می شوند. از این رو جنس سینی کابل و روکش های مورد استفاده آن بسیار مهم و تاثیرگذار است. بهتر است سینی کابل با استفاده از دو روکش گالوانیزه سرد و گرم پوشش داده شود و جنس خود سینی از استیل باشد. در این حالت در صورت از بین رفتن پوشش ها نیز جریان و میدان الکتریکی منتقل نمی شود. به نظر می آید جزئیات در کارهای مهندسی نیز به اندازه یک ابزار هوشمند می تواند مهم باشد، شما اینگونه فکر نمی کنید؟

مطالب مرتبط